Udruženje građana Nešto Više i socijalno poduzeće EkoDizajn Mostar organiziraju nove, ovoga puta dvodnevne, permakulturne radionice na svom oglednom imanju u Humilišanima kod Mostara.
Prva radionica “Uvod u stvaranje šumskog vrta” će se održati 29/30.07.2017. (subota i nedjelja), a uključiće tehnike stvaranja dizajna šumskog vrta, te eventualno početne korake za pripremu implementacije dizajna konkretnog šumskog vrta koji će se raditi na pomenutom imanju nakon radionice. Šumski vrt, ili kod nas poznat i pod nazivom jestiva šuma, je dizajniranje i stvaranje vrta sa trajnicama, odnosno vrta koji uz minimalno ulaganje energije i rada konstantno donosi hranu na stol.
Druga radionica “Rad sa vodom” će se održati 05/06.08.2017. (subota i nedjelja), a uključiće teme upravljanja vodama na imanjima, izgradnju ponda (jezerca), izradu sistema za tretiranje sive vode, maksimiziranje korištenja vode na zemlji ili u kući/stanu.
Radionice će predvoditi iskusni britanski instruktor permakulture Rakesh Rootsman Rak, koji je također specijalista za šumske vrtove, učitelj joge, homeopata i reggae DJ. Rakesh je predvodio više od 170 tečajeva permakulturnog dizajna, šumskog vrta i dizajna eko sela. Također je aktivan na polju uzgoja hrane u urbanim vrtovima lokalnih zajednica, dizajnu privatnih farmi i okućnica, dizajniranju kolaborativnih biznisa, urbanim sistemima za sakupljanje i čuvanje vode, a posebnu energiju ulaže u ideje samozaposlenja, eko-arhitekturu, hvatanja i čuvanja energije, dizajniranja posebnih sistema za grijanje sa efikasnijim korištenjem energenata, skupljanja, pročišćavanja i recikliranja vode, prirodnog pčelarenja, itd. Jedan je od osnivača projekta Djeca u permakulturi, te Mladi u permakulturi koji uključuju djecu, mlade, roditelje i nastavnike kroz školske programe (www.ecologicaldesigns.co.uk).
Radionice će se održavati u periodu od 8 do 17-18 h, sa pauzama za ručak i kraćim pauzama. Intruktor će predavati na engleskom jeziku, a po potrebi učesnici će pomoći jedni drugima sa prijevodom. Cijena učešća po radionici (za dva dana) iznosi 50 KM po učesniku. Učesnici će spremati zdravi obrok od organskog povrća sa farme za zajednički ručak. Broj mjesta je ograničen, a prijave se primaju na broj telefona 066 711 277 (Sanja Đermanović).