Analiza “Govor mržnje u BiH: Razotkrivanje utjecaja na mentalno zdravlje mladih, sigurnost i jednakost u BH društvu” istražuje kako izloženost govora mržnje utječe na mentalno zdravlje, socijalizaciju i razvoj mladih u Bosni i Hercegovini.
Naglasak je na multidisciplinarnom pristupu u suzbijanju govora mržnje, uključujući edukaciju, jačanje zakonskih okvira, tehnološke inovacije, promjenu društvenih normi i vrijednosti te međusektorsku suradnju. Cilj nam je bio analizirati trenutno stanje kroz prikupljanje mišljenja građana svih uzrasta o ovoj problematici, te razviti preporuke za javne institucije i organizacije civilnog društva za efikasnije suzbijanje ovog fenomena. Analizu možete pogledati klikom na naslovnu stranu publikacije.
Analiza je izrađena u okviru projekta „Jačanje mira, sigurnosti, mentalnog zdravlja i jednakosti analizom govora mržnje u medijima u Bosni i Hercegovini i smanjenje njegove pojave i posljedica kroz radionice i kampanje zagovaranja”.
Zahvaljujemo se svim osobama koje su nam putem ankete i intervjua pomogle da sagledamo trenutnu situaciju te izradimo ovaj dokument.
Projekat je podržan od strane Canada Fund for Local Initiatives – Bosnia and Herzegovina.
“The opinions contained in presented publications do not necessarily reflect those of the Government of Canada”;
#CanadaFundBiH #CFLI #FCIL #CanadaFund #NestoVise #HateSpeech
We are grateful for Canada's contribution to this project through the Canada Fund for Local Initiatives.
Autori:
Jelena Backović, Amra Fejzić, Adem Lisičić
Istraživački tim:
Merima Suljagić, Elvir Đuliman, Minela Džuzdanović, Maja Dropić
Januar / sječanj 2024. godine