U Sarajevu je 4. aprila 2014. godine održan okrugli sto na kome su prisustvovali predstavnici 15 nevladinih organizacija koje se bave ruralnim razvojem u Bosni i Hercegovini, a koje su potencijalni osnivači Mreže za ruralni razvoj u BiH. Prisutne nevladine organizacije, među kojima su bili i predstavnici 4 LAG-a, su se usaglasili da će Mreža biti registrovana na državnom nivou, a svojim članstvom i aktivnostima pokrivati teritoriju cijele Bosne i Hercegovine.
Iako na terenu postoji određen broj neformalnih mreža za ruralni razvoj, ovo je prva inicijativa u Bosni i Hercegovini u kojoj će biti izvršena i registracija Mreže od strane pravnih subjekata, organizacija civilnog društva, koje su iskazale interes za većim angažmanom i zajedničkim djelovanjem radi poboljšanja uslova života u ruralnim sredinama.
Cilj organizovanja okruglog stola bio je usaglasiti mišljenja i stavove organizacija civilnog društva i jasno definisati ciljeve i djelatnosti, te ostala važna pitanja vezana za osnivanje Mreže, što je i postignuto ovim radnim sastankom. Sa tim su izvršene pripreme za osnivačku Skupštinu Mreže, koja će biti održana 25. aprila 2014. godine u Sarajevu. Raspravljalo se još o ulozi i značaju Mreže, pravima i obavezama članica Mreže, o teritorijalnoj organizaciji, upravljačkoj strukturi i organima Mreže.
Inicijativu za formalno osnivanje Mreže pokrenule su organizacije koje sprovode projekt ACoRD (Savez za zajednički ruralni razvoj), finansiran od Evropske unije i švedske organizacije WE EFFECT, odnosno Agencija za saradnju, edukaciju i razvoj – ACED iz Banja Luke, kao vodeći partner na projektu, te REDAH, UG „Nešto Više“, LAG Una-Sana i Evropsko udruženje LEADER za ruralni razvoj – ELARD iz Brisela. Ovu inicijativu su podržale i druge organizacije aktivne na polju ruralnog razvoja u BiH, uključujući i LAG-ove. Prevashodna uloga Mreže jeste da snagom svojih članica i teritorijom koju one pokrivaju, postane važan i nezaobilazan faktor u svim inicijativama, programima i projektima koji se tiču ruralnih zajednica i ljudi koji žive i rade na selu. Pored ovog, uloga Mreže je da zastupa, jača i promoviše svoje članice, kako bi one što bolje odgovorine na izazove ruralnog razvoja u BiH.
U svom daljem razvoju i radu Mreža će uspostavljati saradnju i povezivanje sa domaćim, regionalnim i međunarodnim Mrežama za ruralni razvoj, što će doprinijeti jačanju kapaciteta i prepoznatljivosti Mreže, razmjeni iskustava, dobrih praksi i znanja, te u konačnici pomoći i doprinijeti održivosti ruralnog razvoja u BiH.